https://www.high-endrolex.com/39
Alergie diagnostyka testy – Dermatologia – Klinika Stankiewicz

Alergie - diagnostyka - testy

Alergie - diagnostyka - testy

Testy płatkowe (naskórkowe)

Testy płatkowe są najbardziej uznaną metodą diagnostyki alergii kontaktowej (wyprysku kontaktowego i chorób pokrewnych, atopowego zapalenia skóry). Test polega na nałożeniu na skórę (za pomocą specjalnych przylepców) niewielkich ilości substancji testowych.

Testy nakładane są na skórę pleców w okolicy międzyłopatkowej na 48 godzin ( 2 doby), po czym zdejmuje się je i odczytuje (I odczyt) , a następnie odczytuje kolejny raz w następnym dniu po zdjęciu testu( II odczyt)

Jeżeli badana osoba jest uczulona na konkretną substancję, to w miejscu jej podania pojawia się w określonym czasie reakcja skórna (zaczerwienienie, naciek, swędzenie). Na podstawie wyglądu tego odczynu, lekarz może wnioskować o obecności uczulenia, jego nasileniu, a także o znaczeniu konkretnej substancji dla choroby pacjenta. Testy płatkowe wykonywane według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Wyprysku Kontaktowego są uznawane za najważniejsze badanie w rozpoznawaniu alergii kontaktowej.

Testy płatkowe u dzieci

Alergiczny wyprysk kontaktowy jest częstą chorobą dzieci, która w wielu przypadkach jest błędnie diagnozowana jako atopowe zapalenie skóry. 

Dlatego zgodnie z obowiązującymi zasadami, u każdego dziecka z przewlekłym wypryskiem lub lichenizacją należy wykonać testy płatkowe. Wynika to z faktu, że alergia kontaktowa może być nie tylko przyczyną, lecz także powikłaniem wyprysku (uczulenie wtórne).

Wyprysk atopowy (atopowe zapalenie skóry) i alergiczny wyprysk kontaktowy  mogą u dzieci współistnieć lub następować po sobie. Możliwe jest również wystąpienie alergicznego wyprysku kontaktowego jako pierwszej choroby już u małych dzieci.

Punktowe testy skórne (PRICK TESTY)

Wskazaniem do wykonania punktowych testów skórnych jest podejrzenie uczulenia na alergeny pokarmowe i wziewne. Roztwory alergenów nakłada się na okolicę  przedramion – każdy w objętości ok 1 kropli. Do wprowadzenia alergenu do skóry stosuje się lancety jednorazowego użytku o 1mm ostrzu, stąd badanie jest praktycznie bezbolesne.

Wynik testu ocenia się po ok 15-20 min.

https://www.high-endrolex.com/39