https://www.high-endrolex.com/39
Grzybice skóry i paznokci – Dermatologia – Klinika Stankiewicz

Grzybice skóry i paznokci

Grzybice skóry i paznokci

Grzybica to zakażenie spowodowane przez mikroorganizmy zaliczane do grzybów. Występują one szeroko w środowisku i wiele z nich bytuje wraz z licznymi bakteriami na skórze także w stanie zdrowia. Niekiedy dochodzi jednak do przełamania tej równowagi i rozwija się grzybica.
Grzybica może rozwinąć się na skórze gładkiej, na skórze owłosionej głowy, Często zakażenie dotyczy paznokci dłoni i stop.

Kiedy należy podejrzewać grzybicę?
Gdy na skórze występują zmiany rumieniowe z towarzyszącym złuszczaniem, gdy między palcami nóg widoczne są pęknięcia skóry i maceracja, gdy paznokcie zmieniają barwę i się kruszą - warto zgłosić się do dermatologa, który pobierze materiał do badania, by wykluczyć ewentualne zakażenie grzybicze. Grzybica skóry owłosionej może powodować wypadanie włosów (w przypadku niektórych grzybów może dochodzić do miejscowego trwałego wyłysienia).

Rozpoznanie grzybicy
Pobrany od pacjenta materiał (zeskrobiny ze skóry lub z płytki paznokciowej, ew wymaz z błony śluzowej) jest analizowany pod kątem obecności grzybów, grzybów pleśniowych i drożdżaków. Wykonywane jest badanie bezpośrednie oraz zakładana jest tzw  hodowla. Pozwala to dokładnie zidentyfikować rodzaj patogenów.

Leczenie
W leczeniu grzybic stosuje się leki miejscowe lub/i doustne. Rodzaj preparatu, sposób przyjmowania i czas terapii ustala lekarz dermatolog. Po leczeniu lekarz często poleca wykonanie kontrolnego badania mykologicznego, w celu potwierdzenia wyleczenia.


 

https://www.high-endrolex.com/39