Usuwanie brodawek wirusowych (kurzajek)

Usuwanie brodawek wirusowych (kurzajek)

Brodawki (kurzajki)

Brodawki wirusowe (potocznie: kurzajki) wywołane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus, HPV).Brodawki najczęściej mają postać grudek o chropowatej powierzchni. Brodawki  często występują u dzieci i u młodych dorosłych. Pojawiają się zwykle na palcach rąk i podeszwach stóp, chociaż mogą pojawić się na dowolnym miejscu.
Aby zarazić się wirusem brodawczaka ludzkiego musi dojść do kontaktu z osobą chorą, jest możliwe także zarażenie przez przedmioty np. obuwie lub posadzka na basenie. Ważna jest osobnicza skłonność - istnieją osoby, u których często dochodzi do pojawiania się brodawek i u których trzeba prowadzić intensywne leczenie, u innych zaś eliminacja wirusa nie stanowi problemu.

Leczenie

W leczeniu kurzajek stosuje się metody zabiegowe i zachowawcze. Najpopularniejszai najskuteczniejsza zabiegową metodą  usuwania kurzajek  jest  mrożenie (krioterapia). W leczeniu bardzo licznych, rozbudowanych brodawek szczególnie o długim czasie utrzymywania się należy liczyć się z koniecznością wykonania kilku zabiegów w odstępie ok. 2 - 4 tyg. W przypadku brodawek nieduzych,  często wystarcza jeden zabieg by usunąć zmiany.